Niebezpieczeństwa związane z gazem
Dom i ogród

Niebezpieczeństwa związane z gazem

Gaz to powszechnie wykorzystywane do ogrzewania paliwo. W gospodarstwach domowych wykorzystujemy również gaz w butlach, który pozwala na użytkowanie kuchenki. Na ogół z gazem nie dzieje się nic niepokojącego. Czasami jednak sprowadza on na nas śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie zagrożenie związane jest z gazem? Jak czujnik gazu może uratować nasze zdrowie i życie?

Walczymy z gazem czujnikami gazu

Aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z używaniem gazu w domu, należy zaopatrzyć się w czujnik gazu. To stosunkowo proste urządzenia, które sygnalizują obecność gazu w pomieszczeniu. Wystarczy powiesić je na ścianie, aby czuć się bezpiecznie także wtedy, kiedy w naszym domu użytkowany jest gaz.

Jakie zagrożenia wynikają z użytkowania gazu?

Używanie gazu wiąże się z dwoma zagrożeniami. Przede wszystkim ulatniający się gaz stanowi ryzyko wybuchu. Z pewnością każdy z nas słyszał o wybuchach gazu w kamieniach. Na ogół kończy się to tragicznie. Z użytkowaniem gazu wiąże się również ryzyko powstania czadu. Jest to efekt niepełnego spalania gazu. Czad powstaje również na skutek niepełnego spalania drewna, węgla, benzyny, nafty. Jest śmiertelnie niebezpieczny przede wszystkim dlatego, że jest bezwonny, nie ma smaku, nie widać go. Szybko przenika do organizmu, dostając się do krwiobiegu i łącząc z hemoglobiną. W efekcie organizm zostaje szybko niedotleniony. Gaz bez wątpienia się przydaje. Trzeba jednak pamiętać, że może być także śmiertelnie niebezpieczny. Dlatego czujnik gazu jest tym, w co warto się zaopatrzyć.