Dziecko z samochodem
Dziecko

Wózek w roli fotelika samochodowego

Wózek to rzecz, która jest potrzebna niemal od pierwszych dni życia dziecka. Trudno sobie wyobrazić wyjście z dzieckiem na spacer bez wózka. Jedną z ważniejszych decyzji, które muszą podjąć zmotoryzowani rodzice kompletujący wyprawkę jest decyzja dotycząca tego, czy kupić fotelik samochodowy i wózek w jednym czy raczej kupować je oddzielnie. Każde z tych rozwiązań może się okazać równie dobre. Warto jednak wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę niezależnie od tego, czy kupujemy fotelik samochodowy i wózek w jednym, czy kupujemy je oddzielnie.

Fotelik samochodowy i wózek w jednym: najważniejsze jest bezpieczeństwo

Fotelik samochodowy i wózek w jednym to połączenie oczywiście fotelika i nosidełka; nosidełko jest już niezbędne, gdy noworodek będzie wypisany ze szpitala. Są przeznaczone dla dzieci, które ważą nie więcej niż 13 kilogramów. Nie jest to więc rozwiązanie, które sprawdzi się na bardzo długo. Na pewno jednak jest to rozwiązanie praktyczne, często także jest to rozwiązanie bardziej korzystne pod względem kosztów.

Fotelik samochodowy i wózek w jednym: na co zwrócić uwagę?

W przypadku takiego typu wózka ważne jest, jak szybko można nałożyć gondolę na stelaż wózka; czynność ta powinna zajmować jak najmniej czasu. Niezwykle ważny jest także sposób, w jaki montuje się fotelik w samochodzie. Większość fotelików ma system mocowania ISOFIX; gdy w samochodzie tego systemu nie ma, należy dopytać czy istnieje możliwość dokupienia tak zwanej bazy ISOFIX. Fotelik musi być zamocowany tyłem do kierunku jazdy.