Sposoby leczenia niepłodności
Zdrowie

Sposoby leczenia niepłodności

Statystycznie nawet jedna para na trzy ma problemy z zajściem w ciąże. Dla nich wszystkich jedynym rozwiązanie jest klinika leczenia niepłodności.

Sposoby leczenia niepłodności

W przypadkach, gdy nieprawidłowe działanie w procesie owulacji i funkcjonowania organizmu w tym zakresie jest spowodowane zaburzeniami metabolicznymi (na przykład otyłością lub utratą masy ciała), cukrzycą, tarczycą, nadnerczem lub innymi chorobami hormonalnymi. Wystarcza porzucić złe nawyki, aby przywrócić normalny cykl menstruacyjny przeprowadzony przez endokrynologa. W niektórych przypadkach klinika leczenia niepłodności w Warszawie może zaordynować leczenie niepłodności z wykorzystaniem leków hormonalnych. Uważa się, że przy właściwym leczeniu niepłodności 70-80% pacjentów z endokrynną postacią niepłodności zdoła zajść w ciążę. Niekiedy stosuje się nawet metody chirurgiczne lub zapłodnienie metodą in vitro.

Leczenie niepłodności chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne niepłodności odbywa się głównie za pomocą laparoskopii i polega na usunięciu ognisk endometriozy lub ich kauteryzacji za pomocą specjalnych narzędzi i sprzętu. Niezbędnym warunkiem skuteczności chirurgicznego leczenia endometriozy jest stosowanie terapii hormonalnej po operacji przez co najmniej 2-3 miesiące w celu uniknięcia nawrotu, ponieważ nie można zagwarantować całkowitego usunięcia ognisk endometriozy. Jednak tą metodę stosuje się jedynie w najtrudniejszych przypadkach. Najczęściej wykorzystuje się zapłodnienie metodą in vitro. Ta metoda uważana jest za najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą.