Kiedy zgłosić się o pomoc do ortopedy?
Zdrowie

Kiedy zgłosić się o pomoc do ortopedy?

Ortopedia jest jednym z bardziej obszernych działów medycyny. Na czym polega praca ortopedy?Ortopeda zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i rehabilitacją chorób stawów, kości i mięśni.

Kiedy należy zgłosić się do ortopedy?

Każdy, nawet pozornie niegroźnie wyglądający uraz kończyny, którego objawem jest silny ból lub obrzęk, powinien skłonić nas do udania się do poradnia ortopedyczna po porady ortopedyczne. Po porady ortopedyczne zgłaszamy się także w sytuacji, gdy w miejscu urazu pojawia się krwiak. Pierwsza wizyta w poradnia ortopedyczna powinna mieć miejsce kilka tygodni po narodzinach dziecka. Nie wspomnieliśmy bowiem jeszcze, że ortopeda zajmuje się również profilaktyką chorób narządu ruchu. W okresie niemowlęcym rodzice powinny zgłosić się po porady ortopedyczne, których celem jest wykluczenie dysplazji stawów biodrowych u dziecka.

Publiczna czy prywatna poradnia?

Kolejki osób oczekujących na wizytę w poradnia ortopedyczna w publicznych placówkach służby zdrowia są bardzo długi. Wiele osób nie chce lub nie może czekać; ortopeda prywatnie przyjmuje niemal natychmiast,; a jeśli nawet trzeba poczekać, to nie potrwa to zbyt długo. Wizyta u ortopeda prywatnie w prywatnej placówce, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia nic pacjentów nie kosztuje – oczywiście pod warunkiem, że są to pacjenci ubezpieczeni.

Osoby, które chcą poznać więcej szczegółów dotyczących tego na czym polega praca ortopedy, zachęcamy do przeczytania naszego innego artykułu, w którym również poruszamy ten temat.