Jakie znaczenie ma próchnica w glebie?
Dom i ogród

Jakie znaczenie ma próchnica w glebie?

Jednym z czynników, które decydują o żyzności gleby jest zawartość w niej próchnicy. Jest ona najbardziej naturalnym i wyjątkowo wartościowym nawozem. Znaczenie próchnicy w glebie jest ogromne.

Jak powstaje próchnica gleby?

O próchnicy glebowej słyszał z pewnością każdy. Niewiele osób jednak wie, co to jest próchnica glebowa. Postaramy się wyjaśnić, co to jest próchnica glebowa oraz jak powstaje. Próchnica glebowa powstaje w wyniku rozkładu resztek organicznych. Mogą one pochodzić zarówno od roślin, jak i zwierząt. Proces rozkładu tych resztek sprawia, że w glebie zaczynają rozwijać się niewielkie bezkręgowce oraz grzyby i bakterie.

Sprawiają one, że próchnica glebowa jest bogata w związki niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu. Często próchnica glebowa nazywana jest także humusem z uwagi na to, że w jej składzie znajdują się kwasy humusowe. Znaczenie próchnicy w glebie jest niezwykle duże.

Jaka jest rola próchnicy w glebie?

Znaczenie próchnicy w glebie polega między innymi na tym, że ogranicza ona straty potasu i azotu oraz innych związków. Osoby, które interesuje rola próchnicy w glebie powinny wiedzieć, że poprawia ona strukturę gleby, dzięki czemu uprawa roślin staje się łatwiejsza. Może też zapobiegać rozwojowi niektórych chorób roślin.

Rola próchnicy w glebie polega też na polega też na jej pozytywnym wpływie na gospodarkę wodną. Próchnica poprawia także strukturę podłoża. Większość polskich gleb zawiera jednak niewielkie ilości próchnicy. Żyzność gleby można poprawić, dzięki czemu uzyskane plony będą wyższej jakości.