Jak leczyć niepłodność?
Zdrowie

Jak leczyć niepłodność?

Klinika leczenia niepłodności może zastosować różne metody celem uzyskania pozytywnego efektu jakie jest zajście w ciąże. Leczenie zachowawcze obejmuje leczenie hormonalne i niehormonalne.

Metody leczenia zachowawczego

Leczenie niepłodności hormonalne jest dziś najważniejsze i najchętniej stosowane. Klinika leczenia niepłodności w Warszawie może nam zaproponować kilka obszarów hormonalnej terapii endometriozy. Jednym z nich jest stosowanie pochodnych progesteronu. Ich działanie terapeutyczne wynika z faktu, że przedłużone stałe stężenie progesteronu, które występuje podczas ich podawania, prowadzi do atrofii ognisk endometriozy. Jednak jednocześnie funkcja normalnego endometrium jest dość silnie i trwale tłumiona.

Uwalnianie odpowiednich hormonów

W ciągu ostatnich 10 lat osiągnięto dobre wyniki zarówno z punktu widzenia leczenia endometriozy, jak i z punktu widzenia przezwyciężenia niepłodności u kobiet przy użyciu tak zwanych agonistów hormonu uwalniającego gonadotropinę. Zupełnie inne metody stosuję się, jeśli chodzi o leczenie niepłodności u mężczyzn. W zależności od zidentyfikowanych przyczyn leczenie niepłodności męskiej może być zachowawcze (hormonalne, przeciwzapalne) lub chirurgiczne. U wielu pacjentów za pomocą technik mikrochirurgicznych możliwe jest przywrócenie drożności nasieniowodów. Niestety, skuteczność takich operacji w leczeniu niepłodności pozostaje niska. Dlatego zamiast selektywnego leczenia coraz częściej pary decydują się na zapłodnienie in vitro. To bezpieczna i najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności.