Endokrynolog: czym zajmuje się ten specjalista?
Zdrowie

Endokrynolog: czym zajmuje się ten specjalista?

Jednym z lekarzy specjalistów, z których pomocy korzysta coraz więcej osób jest endokrynolog. Pomaga on w przypadku, gdy naszym problemem jest nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów wydzielania wewnętrznego. Chodzi o tarczycę, z powodu której najczęściej potrzebna jest konsultacja u endokrynologa, przytarczyce, jądra, jajniki, trzustkę, nadnercza, przysadkę oraz podwzgórze. Nieprawidłowość w pracy wymienionych narządów związana jest ze zbyt niskim bądź zbyt wysokim poziomem wybranych hormonów.

Konsultacja u endokrynologa: jakie objawy powinny do niej skłonić?

Chcąc znaleźć lekarza endokrynologa na przykład na terenie Poznania, warto posłużyć się Internetem, wpisując w wyszukiwarce takie frazy, jak „opieka endokrynologiczna Poznań” oraz „endokrynologia Poznań”. Kiedy warto pomyśleć o takiej konsultacji? Do objawów charakterystycznych dla zaburzeń hormonalnych zalicza się nagłe zmiany masy ciała nie związane ze zmianą nawyków żywieniowych, mocno nasilone zmiany trądzikowe, owłosienie pojawiające się w miejscach, w których nie powinno go być, nadmierne pocenie, nerwowość, która nie ma uzasadnienia w żadnych okolicznościach zewnętrznych. W przypadku pań do wizyty u endokrynologa powinny skłonić zaburzenia miesiączkowania, a w przypadku dzieci pojawiające się zbyt wcześnie objawy dojrzewania płciowego.

Jakie badania może zlecić endokrynolog?

Konsultacja u endokrynologa może wiązać się z koniecznością wykonania serii badań. Najczęściej liczyć trzeba się z podstawowymi badaniami krwi, ale również oznaczeniem stężenia wybranych hormonów.

Opieka endokrynologiczna Poznań której może być miejscem niezbędna jest coraz częściej. Wszystkich, których dotyczy ten temat odsyłamy do naszego innego artykułu poświęconego pomocy lekarza endokrynologa.