Co warto wiedzieć o ortopedii?
Zdrowie

Co warto wiedzieć o ortopedii?

Ortopedia to jedna z bardzo szerokich dziedzin medycyny. Ortopeda Poznań jest specjalistą, który zajmuj się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz urazów narządu ruchu.

Jakimi chorobami zajmuje się ortopeda?

Ortopeda Poznań to specjalista, który dysponuje bardzo szeroką wiedzą o schorzeniach narządu ruchu. Szczególnie często pomocy u ortopeda Poznań szukają osoby, które mają bardzo różnego rodzaju problemy z kręgosłupem. Powszechnie spotykane problemy z kręgosłupem, których leczeniem zajmuje się ortopeda są zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatie. Przybywa również pacjentów (są coraz młodsi) cierpiących z powodu przepukliny dyskowej. Ortopeda to także specjalista od leczenia wad postawy. Jedną z nich jest skolioza – wada występująca głównie u dzieci. Do ortopedy zgłaszają się pacjenci nie tylko z chorobami narządu ruchu, ale również ci po urazach tego narządu. Najczęstsze urazy to oczywiście skręcenia, zwichnięcia i złamania.

Profilaktyka i diagnozowanie w ortopedii

Po raz pierwszy wizyta ortopedy powinna mieć miejsce kilka tygodni po narodzinach dziecka. Jej celem jest wykluczenie dysplazji stawów biodrowych; profilaktyka chorób narządu ruchu to jeden z obszarów, w których specjalizuje się ortopedia. Podstawowym badaniem diagnostycznym w ortopedii jest RTG. Współcześnie pracujący ortopedzi mogą skorzystać także z innych badań ułatwiających diagnozę. Dzisiaj mogą zlecić pacjentom wykonanie takich badań dodatkowych, jak: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, USG czy densytometria.